Mezunlarımızın Başarıları

Burak ÇAYIR

2007, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu

2003 yılı tercih döneminde biraz geç gelen turuncu bir broşür, çoktan teslim etmiş olduğum tercih listemi geri istememe ve İEÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni birinci sıraya koymama sebep oldu. Burslu öğrencilere sağlanan fırsatlar, her öğrenciye sağlanan dizüstü bilgisayarlar, ikinci yabancı dil zorunluluğu ve kaliteli öğretim kadrosundan bahseden bu broşür Bilgisayar Mühendisliği bölümüne ilk kez öğrenci alacak olan iki yaşındaki bir vakıf üniversitesini tercih etme riskinin alınmaya değer olduğuna ikna etmişti beni. Almış olduğum bu risk bana güzel İzmir’de çok rahat bir üniversite hayatı, mükemmel arkadaşlıklar ve gerçek bir mühendislik nosyonu kazandırdı. Öğrenci Konseyi üyeliği ve Bilgisayar Kulübü Başkanlığı görevlerimde demokratik bir ortamda fikir ve bilgi paylaşımının ve ortak akıl çabalarının çok başarılı sonuçlar doğurduğunu gördüm. Öğrenci asistanlık yaparak hem kendi bilgimi arttırdım hem de alt sınıflardaki arkadaşlarımla bilgilerimi paylaştım. İEÜ’de aldığım kaliteli eğitimin sonucu olarak Birleşmiş Milletler Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi’nde staja kabul edildim. İEÜ’den başarıyla mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’nde sistem yöneticisi olarak çalışmaya ve aynı yıl Galatasaray Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmaya başladım. Uluslararası kongrelerde makaleler yayınladım. Askerlik görevim sonrasında Bayındırlık Bakanlığı’nın Binalarda Enerji Performansı yazılımını geliştiren ekipte yer aldım. Şu an C2TECH’te çeşitli çokuluslu AB projeleri ile milli savunma sanayii projelerinde yazılım ekip lideri ve geliştirici olarak çalışıyorum. İEÜ’ye sonsuz teşekkürler...

 

Burakhan ALKAN

 

2010, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu

Kariyer basamaklarını tırmanırken fark ediyorsunuz ki, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde almış olduğunuz eğitim “İş hayatı çok farklı, üniversitede öğrendiklerinizin çoğunu kullanmayacaksınız” tabusunu kesin bir şekilde yıkıyor.

Mezuniyetin hemen ardından bir hafta içerisinde sektörde lider konumda yer alan Veripark firmasında, Akbank gibi Türkiye’nin lider bankalarından birisine ait Bireysel İnternet Şube projesine, üç arkadaş birlikte Embriyonix kuluçkasına koyduğumuz yazılım firması kurma hayalini bırakarak dahil oldum. Ülkemizin görmezden gelinemeyecek oranda yaşadığı işsizlik sorunu devam ederken, bu değerde bir projeye dahil olma isteğimin gerçekleştiğini görünce 2005 yılında ne kadar doğru bir tercih yapmış olduğumu kavradım. Almış olduğum eğitimin farklılığını ortaya koyarak sağlamış olduğum üretkenlik, kariyerimin altıncı ayında henüz bir yılı tamamlamadan terfi hakkı kazandırdı ve bir yılın sonunda ise yoluma ekip liderliği sorumluluğunu alarak ilerleme şansını verdi. Kazanmış olduğum değerler, edinmiş olduğum yetkinlikler ve keşfetme fırsatı bulduğum liderlik vasfım İzmir Ekonomi Üniversite’nin açık görüşlü, gündemi ve endüstriyi yerinde takip eden, çok değerli akademik kadrosunun eseridir.

 

CEM ŞENKAL

 

2009, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu

İş yelpazesinin genişliği… Bilgisayar Mühendisliğinin en güzel yönlerinden birisi bu olsa gerek. Birçok alanda çalışma imkânınızın olması, kendinizi geliştirmenize sürekli olarak olanak tanıması ve geliştirdiğiniz yönde çalışma şansı bulabilmeniz.

Mezun olduktan sonra önemli olan ne yapacağınıza karar verebilmeniz. Benim en büyük artım, birçok mezun arkadaşımın aklında olan "Şimdi ne olacak, ne yapacağım?" sorusuna verebileceğim bir cevabım olmasıydı. İzmir Ekonomi Üniversitesinin yüzde yüz İngilizce eğitim vermesinin yanında en büyük farkı da bu olsa gerek. Bu cevabın ve bu bilincin oluşmasında Okulumun ve hocalarımın çok büyük katkısı vardır. Mezuniyet projem ile birlikte kendime çizdiğim yol belliydi. Bu sayede; askerliğimi tamamladıktan sonra iş bulmam pek de zor olmadı. İlk önce IP Pbx., Contact Center vb. İşler yapan Empatel Telekom şirketinde Teknik Destek Mühendisi olarak bir sene boyunca çalıştım, daha sonra Hala çalışmakta olduğum Huawei Technologies Co. Ltd. de Ar-Ge Mühendisi olarak işe başladım.  Şu an Çin genel merkezinde bulunmaktayım.

İEÜ’ nün bir başka artısı da sosyal olanaklar ve sosyal ortamıdır. Hayatınızın en güzel yılları öğrencilik yılları olacaktır ve benim İEÜ de geçirdiğim yıllar hayatımın en değerli zamanlarıydı. Hayat sadece çalışmaktan ibaret değildir, eğlenceye ve sosyal aktivitelere de vakit ayırmalısınız. Emin olun iş ararken işverenler; çalışan olarak alacağı kişinin sosyal etkinliğine de dikkat ediyorlar. Önemli olan gelecekse ve o gelecek için İş ve eğlenceyi bir arada götürmeyi bilmek gerekiyorsa, bunu en iyi İEÜ de öğrenebilirsiniz.

 

SERHAT PEKER

 

2009, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu
2009, İşletme Çift Anadal Bölümü Mezunu

2009 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümü ve İşletme bölümü çift ana dal programından yüksek şeref dereceleriyle mezun oldum. Lisans eğitimimin son dönemlerinde bilişim alanında akademik kariyer yapmaya karar verdim. Mezun olduktan hemen sonra ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri bölümü y.lisans programına kabul edildim. Aynı zamanda TÜBİTAK tarafından verilen lisansüstü bursu almaya hak kazandım. Yüksek lisans eğitimimin ilk döneminde bulunduğum enstitüde ders asistanlığı yapmaya başladım ve 2010 yılı başlangıcında araştırma görevlisi kadrosuna kabul edildim. 2011 Eylül ayında y.lisansımı tamamlayıp bulunduğum enstitüde doktora eğitimime başladım. Şu an TÜBİTAK doktora bursiyeri olarak eğitimime devam ediyor ve aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışıyorum.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde lisans eğitimi almam kariyerim için önemli dönüm noktalarından biri oldu. 4 yıl süresince, IEÜ’de alanında değerli ve alanının önde gelen akademisyenlerinden aldığım nitelikli eğitimin faydasını mezun olduktan sonra ODTÜ gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birinde akademik kariyer yapmaya başladığımda anladım ve anlamaya da devam ediyorum.

IEÜ’de aldığım lisans eğitimi süresince öğrendiklerimi sınavlar dışında projeler ile pekiştirdim ve grup çalışmalarında etkin rol aldım. Bireysel verilen ödevlerde problemleri nasıl çözeceğimi ve bilgiye nasıl ulaşacağımı öğrendim. Bunun yanı sıra derslerin dışında da değerli öğretim üyelerimizle ile sürekli iletişim içerisinde kalarak, gelecekteki kariyerim konusunda önemli fikirler edinme fırsatı yakaladım. 

Şimdi tüm yaşamış olduğum bu tecrübelerimin ışığında IEÜ’nü seçerek ne kadar doğru bir karar verdiğimi görebiliyorum. IEÜ’nün hayattan ne istediğini bilen her bireye istediklerini fazlasıyla verdiğine inanıyorum. IEÜ’de hala eğitimine devam eden ve üniversite tercih aşamasında olan sizlere tek söyleyebileceğim IEÜ’de aldığınız ya da alacağınız eğitimin sizi iş yaşamına hazırlayacak kadar kapsamlı olduğuna inanın, bu doğrultuda daima hayallerinizin peşinden gidin ve asla pes etmeden çalışın. Sonunda alacağınız sonuç beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak ve göreceksiniz ki mezun olunca birçok IEÜ mezunu gibi sizlerde rekabet gerektiren günümüz iş ortamında fark yaratacaksınız.

 

I.Guven ARKILIC

 

2009, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu
2009, İşletme Bölümü Çift Anadal Mezunu

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki eğitim macerama 2004 yılında ingilizce eğitimime başlayarak atıldım. Bir senelik yoğun ingilizce eğitiminden sonra 2005 yılında hayalimdeki bölüm olan Bilgisayar Mühendisliği’ne ve 2006 yılında da çift anadal olarak işletme bölümüne başladım. Aldığım kaliteli eğitim ve profesorlerimin de desteğiyle kendi bölümümden yüksek şeref ve işletme bölümünden de şeref öğrencisi olarak mezun oldum.

Mezun olmadan önce her zaman eğitimimi yurt dışında devam ettirmek gibi bir hayalim vardı. Bu yüzden profesorlerimle görüşerek ve onların da fikirlerini alarak önde gelen üniversitelere başvurdum. En sonunda Avrupa’nın en iyi teknik okullarından biri olan Hollanda’daki Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden burs almaya hak kazanarak İşletme Bilgi Sistemleri (Business Information Systems) bölümünde yüksek lisans yapmaya başladım. Yüksek lisansimi elektronik sistemler için çip üreten makinalari geliştiren dünyanın en büyük şirketi ASML’de İŞ Süreci Yönetimi (Business Process Management-BPM) konusunda yaptım. Bu bölüm benim bilgi birikimime göre en iyi bölümdü çünkü İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme bölümlerinden edindiğim teorik ve pratik bilgileri bu bölümde harmanlayabildim. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin bir mezunu olarak yurt dışında okulumu ve ülkemi temsil etmek ise beni ayrica gururlandırdı.

Kasım ayında, yüksek lisans tezimi yaptigim şirkette çalışmaya başladım. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde almış olduğum yabancı dil bilgisi, derslerden edindiğim bilgiler ve profesorlerimden kazandığım deneyimler beni bu noktaya taşıdı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin öğrencilere akademik ve iş hayatlarında ihtiyaç duyduklari her tür bilgiyi sunduğunu düşünüyorum. Tabii ki o bilgiyi almak, kullanmak ve yüksek basamaklara çıkmak ise kişinin kendi elinde.

 

Raşit Onur Coşkunseda

 

2009, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunu
2009, Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü  Çift Anadal Mezunu

2009 yılında, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Sistemleri Mühendisliği çift ana dal programından mezun oldum. 2005 yılında, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni seçerken ne kadar doğru bir tercih yaptığımın bilincinde değildim. İEÜ’nün bana sağladığı olanaklar ve açtığı kapılar paha biçilemez. Mezun olur olmaz kabul aldığım, İsveç’te bulunan ve Avrupadaki sayılı okullardan biri olan Chalmers, University of Technology’de MSc Quality and Operations Management programında yüksek lisans yapmaya hak kazandım. 2011 yılında yüksek lisansımı tamamladım. İrlanda’da Facebook Avrupa Genel Merkezinde, User Operations Analyst olarak çalışmaya başladım. Yıllar ilerledikçe ne kadar iyi bir üniversite tercihi yaptığımı anlıyorum. Hocalarımın desteğini mezun olduktan sonra bile hissettim. İEÜ’nün bana kattıkları sayesinde kendimi geliştirdim ve hayatımda yeni sayfalar açtım. İzmir Ekonomi Üniversitesine ve saygıdeğer hocalarıma teşekkürü bir borç bilirim.

 

ÖZGÜR AKGÜN

 

2009, Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
2009, Endüstri Sistemleri Mühendisliği Çift Anadal Programı Mezunu

ÖSS'den istediğim her okula girebilecek bir puan aldığımda, tercihim İzmir Ekonomi Üniversitesi oldu. Akademik olanaklarının yanı sıra başta tiyatro kulübü ve bilgisayar topluluğu olmak üzere çeşitli oluşumlarda görev aldım ve halen devam eden çok değerli arkadaşlıklar kurdum.

Çift anadal programı sayesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde bulunduğum süre boyunca mezunu olduğum her iki bölümde de genç, dinamik ve alanında oldukça değerli, bilge hocalarla çalışma fırsatı buldum. Bu yakın ilişkilerin de desteğiyle başarılı bir bitirme projesi hazırladık ve Almanya'da bir konferansta, üniversitemizin maddi desteğiyle sunma şansı yakaladık. Mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmadan Britanya'nın en köklü üniversitelerinden olan University of St Andrews'ta tam burslu olarak doktoraya başladım. İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne ve hiçbir konuda desteğini esirgemeyen hocalarıma teşekkür ederim.